x

Anzer Balı


Anzer Balı

 

anzer bali

Anzer Balı Türkiye'de üretilen ve Dünyada eşi emsali bulunmayan kır çiçek flora örtüsüne sahip olan, İngiliz-Alman botanikçilerin yaptığı araştırmalarda 450-500 çeşit çiçek bulunan, bunların içinde 80-90 tane endemik çiçek yalnız Ballıköy Anzer de yetişmekte ve bu çiçeklerden arıların topladığı bal dünyaca ünlü Ballıköy Anzer çiçek balıdır.

Haziran ayinin ilk haftasıyla birlikte kısmen karlı bölgelerde kardelenlerle birlikte bahara ve yeşilliğe ilk adımını atan Anzer, müthiş güzelliğini haziranla başlayıp temmuzda zirveye taşıyıp ağustosta tamamlar. Haziranın son haftasında gözlerini çiçeklere açan arılar ağustos ayinin ortasına kadar ballarını tamamlarlar.

anzer_bali_kutusu.png (590 KB)

Anzer'de İklim şartlarına bağlı olarak ağustosun birinci yada ikinci haftasında sağılma (hasat edilme) denilen işlemle ballar kovanlardan alınır. Hava şartlarının etkisine, çayırların (çimenlerin) erken biçilmesine bağlı olarak bal üretim miktarı değişkenlik arz etmektedir. Çok az, hatta hiç olmadığı yıllar olmuştur.


Anzer'de ağaç yetişmemektedir bu yüzden Anzer balında sadece Anzer yaylasın'da yetişen endemik çiçeklerin polenleri bulunmalıdır aksi taktirde gerçek Anzer balı değildir. Anzer balının sahte olup olmadığını anlamak için polen analizi yapılmaktadır.

Anzer balına dışarıdan şeker veya herhangi başka bir katkı maddesi verilme
mektedir. Anzerbalı ısıl işlem görmeden sağılmaktadır. 40 °C`nin üzerindeki sıcaklıklar balın içindeki enzimleri ve polenleri etkisiz hale getirdiğinden soğuk sağım yapılmaktadır.Anzer balı ekmeğe sürülüp kahvaltıda tüketilen normal ballardan değildir.

Anzer balı Ankara Hacettepe Üniversitesinde analiz edilip garantisi tescil edilen bir
 
 baldır.

Anzer balı deden toruna, Osmanlı İmparatorluğundan beri günümüze kadar kalitesiyle biline şifalı bir baldır.

Üretilen Anzer balını, Anzer polenini tahlilli, Ambalajlı  olarak tekelden aracısız satmaktayız. İsteyene kargo ile gönderilir. Anzer balının %70'ini dış ülkelere satıyoruz. Almanya,İngiltere, Amerika; Fransa, İsviçre, Kuveyt, Suudi Arabistan, Iran, Japonya gibi ülkelere bal polen satıyoruz. Saygıdeğer halkımız Hakiki Anzer balı alırken aldanmasın. Bazı kişilerin ticari maksatla Anzer balıyla ilgisi olmayan balları Anzer balı ismi altında satmakta, Anzer poleniyle ilgisi olmayan polenleri, Anzer poleni diye satıp haksiz kazanç sağlamaktadır. Halkımızı uyarıyoruz aldanmasındalar..Hakiki  gerçek Anzerbalı ve Anzer polenini, Marka Tescilli,Tahlilli, Mühürlü, Ambalajlı ve Etiketli olarak S.S. ANZER BALLI KÖYÜ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİMİZDEN ve İnternet yoluyla da  //www.anzerbali.com.tr    olarak sitemizden temin edebilirler
Etiket : anzer balı , anzer balı nedir , anzer bal , anzer bali , anzer , anzer bali kooperatifi , anzer bal kooperatifi , anzer yaylasi , anzerbali , anzer honey , anzer balliköy , anzer bal polen , anzer bali nereden alınır , aner balı faydaları nelerdir , anzer bali zararları , anzer bali fiyati , anzerbali ne kadar , anzer bal fiyati , anzer çiçekli köyü , çiçekl yayla anzer bali , anzer.com.tr , anzerbalkooperatifirize.com , anzer muhtarlığı , anzer kooperatif başkanı , anzerli muzaffer , anzerbali , anzer ballı köyü , anzer bal köyü , rize anzer bali , anzerbali rize , anzer yaylasiT-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.