x

Anzer Arıcılık

kafkas ana ariANZER ARICILIK


Anzer Yaylasi: Rize merkezden 90 km uzaklıkta ve 3100 m yükseklikte bulunan Anzer Rize'nin en yüksek yaylasıdır. Anzer yaylasının yüksek olması ve yaylada Ağaç anlamında bitkilerin bulunmaması nedeniyle doğal olarak ta iklim şartlarının diğer yaylalara göre farklı olmasına neden olmuştur.

Anzer Yaylası'nın Çiçekli köyü 1800 m den başlayarak, Anzer ballıköy yaylasının 3100 m yüksekliğine kadar sınır alanlarını incelediğimizde yaylada orman vejetasyonuna rastlanılmamaktadır. Anzer Flora 'si çeşitliliği kır çeçiçek florası ve otsu bitkilerden oluşmaktadır. endemik taksonlar yoğun olarak bulunmaktadır.

Ayrıca bilhassa köyümüze gelerek, Dünyada emsali bulunmayan kir çiçek flora örtüsüne sahip olan İngiliz-Alman botanikçilerin yaptığı araştırmalarda 450-500 çeşit çiçek bulunan, bunların içinde 80-90 tane endemik çiçek , yalnız anzerde yetişmekte ve bu çiçeklerden arıların topladığı dünyaca kalitesiyle meşhur Anzer balı'dır.

Anzer yaylasının florasında ar ıların çok sevdiği yüzlerce çiçekli bitki bulunmasının yanı sıra, Ağaç,anlamındaki bitkilerin kestane,ihlamur,akasya ve orman gülleri gibi bitkilerin olmayışı ya da oldukça uzakta bulunuşu Anzer balının kalitesini arttırmaktadır.


Bilindiği gibi arıların orman güllerinden yaptığı bala yörede deli
bal, kestane ağacından elde edilen bala Kestane balı İhlamur ağacından elde edilen bala İhlamur Balı , Akasya ağacından ele edilen balada Akasya balı denilmektedir.anzer köyü

Anzer de kışları uzun, soğuk ve karlı geçmektedir . yazları ise kısa yağışlı ve soğuk geçmektedir. Yaylamızın iklim yapısının soğuk olması nedeniyle bal üretimi de hava şartlarının uygunluğuna göre değişmektedir. örneğin çiçeklerin ilkbaharda yağmurla birlikte her flora çeşidine göre açması, yazları da havaların sıcak ve güneşli gitmesiyle Anzer bal verim oranı artmaktadır. Ancak geç gelen bir ilkbahar yada yazın bal üretim zamanında soğukların artması, çiçeklere buzun vurması, haliyle üretim oranını da düşürmektedir. Bu gibi olumsuz nedenlerden dolayı köyümüzde bal üretimini arttırmak ve kaliteli ballar üretmek için arıcılarımız tarafından Anzerde tercih edilen arı cinsi saf Kafkas, yada Kafkas melezi arılardır.

Bu arı cinslerinin diğer cinslerine göre bal yapmada bir çok üstün özellikleri vardır.

  • Örneğin :
  • Soğuğa karşı dayanıklı olmaları ,
  • Dil uzunluklarının uzun olması ,
  • Az bal tüketmeleri ,
  • Çok bal götürmeleri ,
  • oğula yatkın olmamaları,
  • İyi huylu olmaları gibi bir çok üstün özellikleri bulunmaktadır .


Anzer yaylasında profesyonel arıcılar olmakla birlikte. Arıcılık, genelde köylülerimiz tarafından amatörce yapılmaktadır.

Etiket : anzer arıcılık , anzer bali aricilik , anzer de aricilik , anzer aricilik , anzeraricilik , aanzerarıcılık , anzerbali aricilik firmasi , anzerbal aricilik , kackar arıcılık , kafkas arıcılık , rize petek , anzer petek , anzer bal mumu , kafkas arıcılık , kackar bali , kackar bal ,  anzer.com.tr , rize petek , anzer petek , anzer bal petek , 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.