DEĞERLİ MÜŞTERİLERİMİZİN DİKKATİNE…

S.S. ANZER BALLIKÖYÜ KOOPERATAFİ’ mizle ve Rize İkizdere Anzer Ballı köyümüzle uzaktan ve yakından alakası olmayan şahısların bizler adına Anzer balı pazarladıklarını görmekteyiz.

Lütfen ürünlerinizi alırken kooperatifimize ait olup olmadığını, ürün üzerinde bulunan Kooperatifimizin logosunu ve Markamızın olup olmadığını mutlaka sorunuz. şüpheye düştüğünüz durumlarda lütfen telefon numaralarımızdan bizleri arayınız.. 

Unutulmasın ki Kooperatif dışında HACETTEPE UNİVERSİTESİ BİREYSEL ŞAHISLARA ve ÖZEL FİRMALARA Anzer balı Tahlili yapmamaktadır.

Anzer Balının Satış yetkisi KOOPERATİFE AİTTİR, Ürünlerimizi .

TEK ELDEN Rizedeki satış yerimiz olan

 S.S. ANZER BALLIKÖYÜ KOOPERATİFİMİZDEN 
İnternet üzerinden ise..  

üzerinden güvenle alabilirsiniz.

İnternet üzerndeki diğer şahis siteleriyle  kooperatifimizin uzaktan ve yakından bağlantısı bulunmamaktadır.
Kooperatifimiz adına herhangi bir satış yetkisi verilmemiştir.Anzer Bali Tarihi

Anzer Bali TarihiAnzer Balı Tarihi:

Doğu Alman Prusya Kralı IV Fridich Wilhelm (1840-1861) hastalanır. Osmanlı padişahı Abdülmecit’e Botanikçi Karl Koch'u göndererek Doğu Karadeniz yaylalarının Çiçeklerinin birçok  hastalığa iyi geleceğini bazı kaynaklardan öğrenir.Kral Karl Koch’u İstanbul'a padişah Abdülmecit’e gönderir.

Abdülmecit'te gemiyle Karl Koch’u Trabzon'a oradan da Rize'ye gönderir.Karl Koch 2 yıl kaldığı Rize de kalır ve Rize yaylalarıyla ilgili flora incelemesi yapar ve  Rize’nin yüksek yaylalarına çikar. Yapmış olduğu çalışmalar neticesinde  Anzer yaylasını incelemeye alır.

Anzer çiçeklerinin yoğunluk, ve çeşitlilik bakımından çok  zengin olduğunu ve bu çiçeklerin içerisinde bazı endemik türlerin olduğunu ve Avrupa Alplerinde bu çiçeklerden olmadığını fark eder. Anzer Yaylası’ndan  Çuvallar dolusu çiçek ve  bal alarak İstanbul'a döner.Abdülmecit'te saraya Anzer Balı bırakır ve o bal Osmanlıda arşivlere geçer.

aricilik tarihi

Karl Koch Almanya'ya dönerek çiçekleri krala getirir ve anılarını bir kitapta toplar.Yıllar Sonra yine Alman Botanikçi Joecheim Wenter (Stutgart Üniversitesi)Karl Koch kitabının inceleyerek,  1957 yıllarında Anzer Yaylamızda yol  yokken at sırtlarında Anzere gelir. Anzer çiçeklerini ve Endemik florayi araştırmaya başlar. 1973 yıllara kadar ekibiyle Anzerde araştırmalar yapar.

Anzer Yaylasinda Birçok  çiçek çeşitliği yanında bazı endemik çiçek türlerini farkdeder. Bunlardan bazıları Miyosotis ve Yöre insanının Anzer Çayı dediğı  kekiktir.Kitabında Avrupa Alplerinde olmayan ve birçok  endemik türünde burada olduğunu  kitabında ifade eder.Kitabında 23 çeşit çiçeğin yoğunluk bakımından bal verimi bakımından Anzer'e has olduğunu  yazar.Sonraki Yillarda Anzer Köylülerin ifadesiyle birçok yabanci İngiliz ve Alman botanikçilerin  Anzer Yaylasina  geldiği ile ilgili  bilgi ve söylemler  mevcuttur.

Tarihi Aricilik

Daha sonra  1977 Yıllarında Hacettepe Universitesinden Pr.Dr. Kadriye Sorkun Hanfendi  Anzer Yaylasina  Gelerek Anzer Yaylasında beş yil flora incelemesi yapmıştır. Anzer yaylasının  Diğer yaylalardan  farklı bir çok çiçek çeşitliliğine sahip olduğunu  ve Endemik Çiçek çeşitliliği bakımından da diğer yaylalardan   çok  zengin olduğunu  kitabında  endemik türler olarak  toplamıştır.

Pr. Dr. Kadriye SORKUN Anzer Balı ile ile ilgili yaptığı çalışmalar neticesinde  Anzer Balının Tahlili ve Flora Analizi Sadece  HACETTEPE UNİVERSİTESİN ce  ANZER BALI KOOPERATİFİ’ne yapılmaktadır. Bunun dışında farkılı bir üniveristede Anzer Balı Tahlili Yapılamamaktadır..
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.